cz de en

pojištovny

"Díky přesným a dobře roztříděným informacím, jsem zde nalezla přesné odpovědi na mé nejasnosti ohlendě povinného ručení a poté si jej pomocí on-line porovnávače objednala během pár minut z domu."

Účetní, Brno, Bc. Lucie Audová
Nejlevnější letní pneumatiky online.


Úvod » Výbava » Značka zimní výbava
tisk stránky přidat k oblíbeným položkám

Značka zimní výbava

Od 10. 12. 2008 vešla v platnost nová dopravní značka s názvem zimní výbava a konec zimní výbavy. Tato značka je prozatím umístěna mezi Humpolcem a Velkou Bíteší a značí, že v tomto úseku je potřeba mít zimní pneumatiky.

Proč dopravní značka vznikla

Tato dopravní značka byla dohodnuta mezi ministerstvem dopravy a dopravní policií z důvodu častých nehod ve výše zmiňovaném úseku, neboť řidiči i v zimním období "měli obuto" pouze letními pneumatikami. Tato dopravní značka platí mezi Humpolcem, která leží od 90 km dálnice D1 až po 162 km dálnice D1 (Velká Bíteš).

Co tato dopravní značka vyjadřuje za povinnost

Dopravní značky "Zimní výbava" a "Zimní výbava-konec" jsou dopravní značky, které označují úseky pozemní komunikace na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno pro provoz za zimních povětrnostních podmínek z hlediska použitých pneumatik. Tam kde bude umístěna nová dopravní značka "Zimní výbava", budou v období od 1. listopadu do 30. dubna muset mít řidiči na svém vozidle, bez ohledu na aktuální počasí nebo stav vozovky, namontovány zimní pneumatiky, přičemž je možné dle místních podmínek upravit platnost značky zimní výbava dodatkovou tabulkou (E 12). Plnění povinnosti užití zimních pneumatik lze nahradit užitím zimních řetězů, ale pouze za předpokladu že jsou splněny podmínky stanovené pro užití sněhových řetězů zvláštním právním předpisem.

Vyhláška stanovuje také další podmínky pro jednotlivé podkategorie vozidel. Osobní a užitková vozidel s celkovou hmotností do 3500 kg musejí mít hloubku dezénu nejméně 4 mm na všech kolech. Vozidla s hmotností nad 3500 kg mají předepsanou hloubku dezénu nejméně 6 mm na všech hnacích kolech. Za zimní pneumatiku je považována pneumatika, na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS či terénní pneumatiky.

Co hrozí při nedodržení povinnosti

V tomto úseku často probíhají policejní kontroly právě na zimní obutí. Při jejím porušení Vám hrozí pokuta až 2000 Kč a ztráta 1 bodu. Nejvíce kontrol neprobíhá za jízdy, ale mna benzínkách či na odpočívadlech z důvodu dodržování plynulosti provozu.
Autor: Ing. Lukáš Ouředníček | Aktualizováno: 18.9.2013
© Značka zimní výbava 2023
| Ochrana osobních údajů | Ostaní webové stránky | Kontakt |
Tento web není oficiální stránkou žádné pojišťovny ani instituce a informace na něm v některých příadech nemusejí být aktuální a správné. Ověřte si prosím zde získáné informace na oficiálních stránkách pojišťoven a institucí. Provozovatel nenese zodpovědnost za škody způsobené informacemi zde publikovanými. Chcete-li si půjčit, zkuste půjčky bez registru můžete mít finance do pár dní na vašem bankovním účtu.