cz de en

pojištovny

"Díky přesným a dobře roztříděným informacím, jsem zde nalezla přesné odpovědi na mé nejasnosti ohlendě povinného ručení a poté si jej pomocí on-line porovnávače objednala během pár minut z domu."

Účetní, Brno, Bc. Lucie Audová
Nejlevnější letní pneumatiky online.


Úvod » Výbava » Dálniční známka 2012
tisk stránky přidat k oblíbeným položkám

Dálniční známka 2014 - platnost a ceník dálniční známky

Dálniční známka na rok 2014 bude k dostání na více než 6 600 prodejních místech. Například na čerpacích stanicích a pobočkách České pošty. Dálniční známky by měli platit od 1.12.2013 do konce ledna 2014.

Cena dálniční známky 2014

Dálniční známka do celkové hmotnosti 3,5 t vyjde řidiče na 1500 Kč. Měsíční potom na 440 Kč a pouze desetidenní dálniční známka stoji 390 Kč. Ceny dálničních známek pro rok 2023 shrnuje následující tabulka:

Rozsah Platnost Cena
Dálniční kupón do celkové hmotnosti 3,5 t 1 rok 1 500 Kč
Dálniční kupón do celkové hmotnosti 3,5 t 1 měsíc 440 Kč
Dálniční kupón do celkové hmotnosti 3,5 t 10 dní 390 Kč


Dálniční známky slouží k placení za využívání rychlostní silnice a dálnice vozidla do celkové hmotnosti 3,5 tuny.

Platnost dálniční známky

Měsíční kupóny nabývají platnost datem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím dne bezprostředně následujícího měsíce, který je číselně shodný s dne nabytí platnosti kupónu. Vychází-li tento den v následujícím měsíci na den který v tomto kalendářním měsíci není, připadá konec platnosti kuponu na jeho poslední den. Např.: Zakoupíte-li měsíční kupón 30.1.2013, tak platí do 28.2.2014.

Desetidenní kupóny začínají platit ode dne vyznačeným na kupónu a končí po uplynutí desátého kalendářního dne. Dálniční známky pro rok 2023 je třeba využívat na všech úsecích (není-li upraveno značením jinak) označený viz. následující mapa:Umístění dálničního kupónu

Jednu část kupónu je třeba umístit (nalepit) na vnitřní stranu čirého předního skla vašeho vozidla (případně prvního motorového vozidla v soupravě) na pravý dolní okraj. Nálepku je třeba nalepit tak, aby co nejméně omezoval výhled řidiči vozidla a zároveň aby byl kupón bez problému viditelný z vnější strany vozidla.

Druhou (zbylou) část kupónu je třeba si dobře uschovat pro případnou kontrolu Policie ČR.
Pozor na správné vyplnění SPZ/RZ vozidla, datem platnosti (u měsíčních, desetidenních známek) a především nalepení kupónu. Bez těchto bodů je kupón neplatný. Kupón lze také použít pouze pro jedno vozidlo. Kupón je třeba po uplynutí doby platnosti ihned odstranit.

Sankce

Za používání zpoplatněné komunikace bez platné známky je možné pokutovat řidiče v blokovém řízení do výše 5 tisíc korun. Případně ve správní řízení až do výše 500 000 Kč.

Informace o dálničních známkách 2023

Výnosy z prodeje dálničních známek jdou do příjmu Státního fondu dopravní infrastruktury. Z fondu jsou placeny opravy, údržby a výstavby dálnic a silnic. Dálničních známek pro rok 2010 se prodalo října 2010 téměř 4,4 milionu kusů. Díky tomu byl příjem ve výši 2,24 mld. Kč. Stát má připraveno vydat pro rok 2012 dát do distribuce 2,15 mil. kusů ročních dálničních známek. Měsíčních má v plánu 700 tisíc a téměř 2,72 mil. kusů desetidenních dálničních kuponů.

Další zdroje o dálničních známkách:
Dálniční známka 2023 a dálniční známka 2023 ceny
Autor: Ing. Lukáš Ouředníček | Aktualizováno: 18.9.2013
© Autolékárnička 2023
| Ochrana osobních údajů | Ostaní webové stránky | Kontakt |
Tento web není oficiální stránkou žádné pojišťovny ani instituce a informace na něm v některých příadech nemusejí být aktuální a správné. Ověřte si prosím zde získáné informace na oficiálních stránkách pojišťoven a institucí. Provozovatel nenese zodpovědnost za škody způsobené informacemi zde publikovanými. Chcete-li si půjčit, zkuste půjčky bez registru můžete mít finance do pár dní na vašem bankovním účtu.