cz de en

pojištovny

"Díky přesným a dobře roztříděným informacím, jsem zde nalezla přesné odpovědi na mé nejasnosti ohlendě povinného ručení a poté si jej pomocí on-line porovnávače objednala během pár minut z domu."

Účetní, Brno, Bc. Lucie Audová
Nejlevnější letní pneumatiky online.


Úvod » Nehody » Prasknuté čelní sklo
tisk stránky přidat k oblíbeným položkám

Prasknuté čelní sklo

Prasknuté čelní sklo je velmi častá záležitost. Většinou se to stane tak, že jedete po silnici a z vozidla před vámi vletí kamínek přímo na vaše sklo. Následuje pak velká "pavučina", či v lepším případě jen oděrka. Ovšem i z této malé oděrky vlivem změny ročních období, slunečního záření, vatru apod. může vzniknout prasklinka větší a větší. Pokud se Vám něco takového stane, pro její vyřešení záleží na tom, zda-li máte připojištěné přední sklo, či nikoliv k povinnému ručení.

Nemám připojištěné přední sklo

Pokud přední sklo připojištěné nemáte, je to ta nejhorší varianta a z větší části si opravu okna hradíte ze svého, což asi pro žádného majitele není příjemné, když platí opravu za to, co ani nezpůsobil. Další možnost je ta, že pokud vám nějaký předmět vletí z auta před Vámi na sklo a poškodí jej, pokud je to možné, měli byste toto vozidlo se snažit zastavit. Řidiči vysvětlete situaci, že jste jeli za ním a předmět, který mu odlítl z pod kol vám na předním skle způsobil škodu. Pokud tento řidič toto odsouhlasí, bude vzniklá škoda hrazena z jeho povinného ručení a vy jste z obliga. Pak jen stačí, aby tento řidič zavolal své pojišťovně a nahlásil pojistnou událost. Pokud však chtít spolupracovat nebude a vinu nepřizná, nezbývá vám moc šancí na to, jak finanční částku vymoci a opravu tak budete muset hradit ze svého.

Mám pojištěné přední sklo

Pokud máte připojištěné přední sklo k Vašemu povinnému ručení či havarijní pojistce, máte vyhráno. V tomto případě akorát stačí zavolat na Vaši pojišťovnu a sdělit pojistnou událost. Některé pojišťovny uhradí celou opravu za přední sklo, nebo máte minimální spoluúčast. Toto připojištění však něco stojí, proto je na vás, zda-li se rozhodnete přední sklo připojistit nebo ne. Ovšem sami za sebe to doporučujeme.

Jak probíhá oprava předního skla

Ať se jedná o malou prasklinku, či už o "pavučinu" na předním skle, možnosti opravy existují v podstatě dvě a to buď výměna celého předního skla, nebo oprava pomocí technologie Glass Repair, která umožňuje zacelit praskliny až do velikosti několika centimetrů.

Kdy je potřeba sklo vyměnit celé a neopravovat jej

Sklo se nesmí opravovat ale vyměnit v tom případě, kdy v místě výhledu řidiče, které se definuje jako obdelník, jehož spodní hrana leží cca 30 cm od dolní části skla, horní hrana cca 30 cm od horní části skla a levá, resp. pravá hrana cca 15 cm od bočního sloupku, je poškození.

Co na to policie?

Pokud jezdíte s jakkoliv poškozeným předním sklem a všimne si toho policie, máte problém. Pokud je poškození ve výhledu řidiče, policie vás může donutit i k tomu, že vám zakáže pokračovat v jízdě. Pokud poškozené místo na čelním skle je v dosahu stěračů a je větší jak 2 cm, hrozí vám i sankce, a to až do výše 10 000,- Kč a 5 trestných bodů.
Autor: Ing. Lukáš Ouředníček | Aktualizováno: 18.9.2013
© Prasknuté čelní sklo 2024
| Ochrana osobních údajů | Ostaní webové stránky | Kontakt |
Tento web není oficiální stránkou žádné pojišťovny ani instituce a informace na něm v některých příadech nemusejí být aktuální a správné. Ověřte si prosím zde získáné informace na oficiálních stránkách pojišťoven a institucí. Provozovatel nenese zodpovědnost za škody způsobené informacemi zde publikovanými. Chcete-li si půjčit, zkuste půjčky bez registru můžete mít finance do pár dní na vašem bankovním účtu.