cz de en

pojištovny

"Díky přesným a dobře roztříděným informacím, jsem zde nalezla přesné odpovědi na mé nejasnosti ohlendě povinného ručení a poté si jej pomocí on-line porovnávače objednala během pár minut z domu."

Účetní, Brno, Bc. Lucie Audová
Nejlevnější letní pneumatiky online.


Úvod » Jak postupovat » Postup při nehodě v zahraničí
tisk stránky přidat k oblíbeným položkám

Postup při nehodě v zahraničí

Nehoda je vždy nepříjemnou událostí, ať už ji způsobíte sami, nebo jste její obětí. Existuje však několik zásad a doporučení, jak se zachovat. V kritické situaci tak přejdete zbytečným budoucím komplikacím. Postup při nehodě v zahraničí je obdobný postupu při nehodě v ČR.


Postup:

  1. Nejdříve pokud to stav vozidla umožní, zapněte výstražná světla.
  2. Dále si oblíkněte výstražnou vestu, která by neměla chybět ve vašem vybavení ve vozidle. Je dobré ji mít vždy po ruce a ne třeba v prostoru u rezervy apod., doporučuje se ji mít např. v prostoru odkládací skříňky u spolujezdce, nebo přímo u řidiče.
  3. Místo nehody označte výstražným trojúhelníkem, který tvoří povinnou výbavu vozidla. Výstražný trojúhelník se umísťuje nejméně 50 m před překážku, na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla nejméně 100 m. V obci může být podle okolností vzdálenost kratší. Výstražný trojúhelník se umísťuje na okraj vozovky a měl by být umístěn tak, aby netvořil další překážku.
  4. Je-li někdo zraněn, je potřeba okamžitě přivolat záchrannou službu (telefonní číslo 155 nebo 112) a do jejího příjezdu poskytnout nezbytnou první pomoc. K tomu může posloužit i lékárnička, která je rovněž s výstražným trojúhelníkem nezbytným vybavením vozidla.
  5. Vždy se snažte přivolat policii. V řadě zemí jsou však policií vyšetřovány jen vážné dopravní nehody (škody na zdraví, usmrcení, velké materiální škody).
  6. Pokud nehoda nepotřebuje být šetřena policií, doporučuje se nehodu vyfotografovat z různých úhlů a vyhotovit náčrt celé vzniklé situace.
  7. Je důležité si zaznamenat veškeré identifikační údaje všech účastníků nehody, jako je jméno, údaje o pojištění včetně identifikace pojistitele, typ a registrační značku vozidla, čas nehody, místo nehody, příčinu, průběh a následky. Nejlépe tento záznam o nehodě vytvoříte dokumentem, který se nazývá Evropský záznam o nehodě CEA, který je ke stažení zde. Z tohoto důvodu se doporučuje tento záznam vždy mít ve vozidle k dispozici. Pokud jej nemáte, popište co nejvýstižněji situaci alespoň na jakýkoliv papír. Veškeré vzniklé dokumenty je potřeba podepsat všemi účastníky i v případech, že názory na nehodu jsou protichůdné.
  8. Pokud budete požadovat pojistné plnění, neopravujte vozidlo dříve než po prohlídce vozidla tou pojišťovnou, která škodu bude hradit.
  9. Zdržujte se požití alkoholických nápojů před nehodou, během nehody i bezprostředně po ní, dokud se celá událost nevyřeší.
  10. V případě jakýchkoliv nesrovnatelností volejte asistenční službu vaší pojišťovny.
  11. Jestliže potřebujete poradit jak postupovat a nemůžete kontaktovat svého pojistitele, obraťte se na národní kancelář země, kde došlo k dopravní nehodě. Její adresu, telefonní a faxové číslo najdete na zadní straně zelené karty nebo také na webu Rady kanceláří.
Autor: Ing. Lukáš Ouředníček | Aktualizováno: 18.9.2013
© Postup při nehodě v zahraničí 2024
| Ochrana osobních údajů | Ostaní webové stránky | Kontakt |
Tento web není oficiální stránkou žádné pojišťovny ani instituce a informace na něm v některých příadech nemusejí být aktuální a správné. Ověřte si prosím zde získáné informace na oficiálních stránkách pojišťoven a institucí. Provozovatel nenese zodpovědnost za škody způsobené informacemi zde publikovanými. Chcete-li si půjčit, zkuste půjčky bez registru můžete mít finance do pár dní na vašem bankovním účtu.